Veslování pomáhá proti bolestem zad

Je dokázáno, že veslovací trenažér dokáže pravidelně trénujícího zbavit bolestí zad, ať už jsou způsobené nadváhou, jednostrannou zátěží nebo zkrácenými svaly.

Bolestí zad je samozřejmě celá řada a některé z nich se neobejdou bez lékařských zásahů. Mnohé jsou však způsobeny nezdravým životním stylem, například celodenním sezením v kanceláři a nedostatkem pohybu. A právě v těchto případech pomáhá veslovací trenažér, který je dostupnější než trénování na vodě. Do fitcentra můžete chodit na hodiny Indoor Rowingu, případně si stroj pořiďte domů - je stále technicky dokonalejší a zároveň cenově dostupný.

Jak to funguje?

Veslování posiluje svalový korzet okolo páteře i hluboké břišní svaly. Dosáhnete toho při každém tempu, kdy musíte zpevnit trup a přenést sílu nohou na madlo trenažéru (v přírodě na veslo). To je podmínka správného veslařského pohybu. Přitom zkrácené a ochablé svaly okolo páteře mají často i lidé, kteří pravidelně cvičí.

Veslování také tlačí dozadu ramena a lopatky, čímž působí proti kulatým zádům a hrbení. Tento efekt je důležitý i pro podporu správného dýchání.

Cvičení na veslařském trenažéru je ideální i pro snížení hmotnosti, tudíž zátěže zad. Je to tedy univerzální stroj působící na celkovou fyzickou kondici. Pomůže i při jednostranném sportování - například tenistům, golfistům. Doporučuje se však zvládnout základy veslování s pomocí trenéra, případně videotrenéra, protože nesprávně prováděný pohyb by mohl způsobit více škody nežli užitku.


Publikováno: 15. 6. 2016